reklama

P.S. : Môžete mi veriť (?)

Internetová kriminalita už dnes nie je neznámou rybou v slovenských webových vodách. Schválne som použil tento metaforický zvrat, nakoľko v tomto článku budem rozoberať pojem, o ktorom som ani nevedel, že existuje. Až do zážitku, ktorého som bol prednedávnom priamym - nepriamym svedkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Ak si nahlas povieme slovo "podvod", myslím, že u väčšiny to vyvolá takmer vždy negatívne pocity. Konieckoncov, v poslednom období v SR toto slovo takmer zľudovelo. Neprejde deň, kedy by sme sa z médií nedozvedeli opäť raz ďalšiu "senzačnú" správu ku príkladu o netransparentnom, nehospodárnom vynakladaní verejných financií, o krádeži auta, medzi niektorými "nadšencami" obľúbené krádeže bankomatov prostredníctvom tzv. "zubárskej metódy" atď, atď. Neviem ako vy ostatní, ale ja už to neberiem ako nič nenormálne. Niekedy mám pocit, že už nám tu chýba iba skupina nostalgických stúpencov Jánošíka, prezlečených do ľudových krojov, ktorí budú pred parlamentom naháňať a okrádať poslancov o ich ťažko nadobudnuté výplaty. Ale to je na inú debatu. Vráťme sa k meritu tohto článku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z úvodu je jasné, že chcem niečo porozprávať o internetovej kriminalite a tzv "phishingu". Táto metóda páchania trestných činov prostredníctvom internetu je o to záľudnejšia, že pri podvode, či krádeži, nemôžete nijak hmatateľne identifikovať "vášho" zlodeja či podvodníčka a zakričať na ňho: " Ľudia, chyťte ho! Zlodeja!" Pre poriadok veci, ujasnime si najskôr, čo je pojem "phishing". Samotný názov pochádza z anglického slova "fishing" - rybolov, v našom prípade "rybolov" hesiel a dôverných údajov. Avšak v počítačovom slangu bolo začiatočné písmeno nahradené písmenami "ph" a hľa! Slovo je na svete! Nebolo by to však slovo, ktoré by neskrývalo nejaký význam, že? Takže, jedná sa o podvodnú metódu, ktorá prebieha väčšinou formou emailov, v ktorých sa od nás žiada zaslanie citlivých údajov, ako čísla bankových účtov, prístupových hesiel apod. Autori takýchto mailov vystupujú ako napríklad vaša banka s tým, že vás informujú o novej aktualizácií ich zabezpečovacieho systému databázy klientov a žiadajú od vás dôverné informácie. Samozrejme, nikomu na prvý pohľad nepríde divné, že toto banka od neho požaduje. E mail vyzerá originálne, kliknete na odkaz v ňom, nasmeruje vás na domovskú stránku vašej banky, ponáhľate sa, tak prečo nie? Ťuk, ťuk , ťuk....údaje odoslané! Ani vás nenapadne, že ste práve poslali dôležité údaje nejakému "podržtaškovi" na druhej strane, ktorému ste dali takmer zadarmo vstupenku do vášho účtu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takéto podvodnícke praktiky sa však dajú veľmi ľahko odhaliť. Väčšina rozoslaných e mailov bývajú spracované na veľmi amatérskej úrovni, vyznačujú sa zlou gramatickou skladbou a prakticky tieto skupiny upozornia na svoj pravý zámer hneď po otvorení a prečítaní pár riadkov pošty. No metódy týchto skupín sa stávajú čoraz sofistikovanejšími a napredujú. Čomu napríklad nasvedčuje aj údaj z Veľkej Británie z roku 2005, kde podľa odhadov phishing napáchal škody za 23 miliónov libier! Ochrana pred ním je jednoduchá a spočíva len vo zvýšenej ostražitosti, zdravej dávky paranoje a nedôverčivosti voči prípadným neznámym emailom. Ak si nie ste istí, kontaktujte radšej vašu banku a preverte si to. Ak sa jedná o nejakú spoločnosť, ktorá od vás takéto údaje žiada, ignorujte to a a nikdy neposielajte vaše citlivé informácie na pochybné adresy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V úvode som spomínal skúsenosť, o ktorú by som sa s vami chcel podeliť a aj na tomto poukázať, že všetky tie varovania, ktoré si niekedy čítame v novinách, na internete, nie sú len prehnanou agendou MV SR či PZ SR. Pred nedávnom jedna moja známa, nazvem ju krycím menom "Dita" inzerovala ( po prvýkrát v živote vôbec) na internetovom portáli bazar.sk. Mala záujem predať svoj starý fotoaparát a tak získať nejaké prostriedky na kúpu novšieho modelu. Dobrá myšľienka, nie? "Myslite aegonomicky!" : )

Takže Dita uverejnila svoj inzerát. Na jej prekvapenie sa jej ozval vcelku rýchlo záujemca, že má eminentný záujem o jej tovar. Cena sa mu taktiež pozdávala. Pravdupovediac, ani mne ani Dite sa nezdalo nič podozrivé. Aj keď sa to vám mnohým bude zdať ako modelový príklad podvodu, keď budete čítať ďaľej. Pán sa predstavil ako niekto, kto je momentálne obchodne v Kanade a tovar chce pre svojho syna, ktorý žije v Nigérií. Viem, že teraz si určite väčšina z vás plesla po čele a povedala si: " Pre Kristove rany, tí sú ale tupí!" : ) Ale skutočne, všetko prebiehalo hladko. Upozornil som Ditu, nech dôrazne trvá n a podmienke, že tovar pošle jedine v prípade, ak bude mať peniaze na účte. Pán súhlasil, takže všetko vyzeralo v poriadku. Až do momentu, kedy pán poslal mail, v ktorom apeluje na to, že jeho banka od neho požaduje doklad o odoslaní tovaru a až následne prebehne platba. Po tomto maily jej bol doručený mail z Royal bank of Canada. Dita mi zavolala a spýtala sa ma na to. Mne sa to zdalo neštadardné a nevedel som povedať jednoznačne, nech to urobí alebo nie. Chvalabohu Dita sa riadila svojou intuíciou a mailom kontaktovala Royal bank of Canada, v ktorej mal mať záujemca otvorený účet. Pracovník banky jej odpísal , že služby podobného typu neposkytujú, a že sa učite stala obeťou podvodníkov a nech žiadny obchod neuskutočňuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Následne napísala mail záujemcovi, že obchod sa ruší. Ten bol však neoblomný a argumentoval tým, že ak sa to teraz zastaví, príde o svoje prostriedky. Čo je do neba volajúci nezmysel! : ) Dôrazne ho žiadala, aby jej dal pokoj a ak neprestane bude kontaktovaná polícia. Poslal potom ešte zo dva maily, v ktorom sa snažil všetko uhrať tak, že on je bezúhonná osoba a nikdy by nekonal štýlom poškodzujúcim jeho dobré meno. Toto nie je doslovný preklad jeho tvrdení, štýl akým to bolo napísané bol porovnateľný s anglickým diktátom piatakov ZŠ. Po tomto záujemcovi sa jej ozvali ešte dvaja. Jeden mail bol písaný lámanou češtinou....no češtinou. Povedal by som, že tá čeština, akou ten mail bol písaný sa dala porovnať s češtinou ožratého anglána, ktorý sa kúpe v Prahe vo fontáne. Druhý mail bol písaný anglicky a obsahoval takmer totožné prvky podvodu ako prvý "záujemca".

Takže...Predstavme si teraz situáciu, že by Dita skutočne naletela. Poslala by tovar v hodnote 700 EUR do neznáma a nedostala by zaň zaplatené. A vypátrať skutočného zlodeja by bolo v tomto prípade viac ako fantasmagorické. Keďže s Nigériou nie je EÚ až taká "kamarátka" a teda by jej asi moc nepomohla vypátrať takýto podvod. Už len pri predstave, že to všetko smeruje niekde cez Nigériu, Kanadu až kdesi do Vladivostoku...: ) je viac než isté, že by to bola "neverending story".

Na záver. Prosím vás. Viem, že sa mnohým bude zdať, že sme boli obaja naivní a (takmer) uverili tak flagrantnému podvodu.A určite nás hodíte do kolonky "oligofrenici a jej podkategórie", ale písal som to preto, aby som na problém upozornil a zároveň trochu varoval okolie. A myslím si, že konkrétny príklad je najlepšou cestou, akou informovať a osloviť verejnosť na niečo zlé. Môžem vás uistiť, že sme obaja na, myslím obstojnej inteligenčnej úrovni. Možno to bola nováčikovská daň. Možno príliš veríme ľuďom. Ale už nebudeme....

Dávid Hrdý

Dávid Hrdý

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáŠkola, základ života! : )Verejne o verejnomSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu